JAMAJKA BLUE MOUNTAIN – świeżo palona
Często mówi się, że pochodząca z Jamajki kawa Blue Mountain jest najlepszą z najlepszych i najbardziej prestiżową z prestiżowych kaw świata. Przy okazji jest także jedną z najdroższych kaw na świecie.
Blue Mountain uprawia się w jednym szczególnym miejscu na świecie, na obszarze niespełna 7 tys. hektarów, na wyżynach pasma górskiego położonego w zachodniej części Jamajki o nazwie Blue Mountain, czyli Góry Błękitne. Od miejsca swojego pochodzenia Jamaica Blue Mountain bierze naturalnie swoją magiczną nazwę. Fakt, że żadne inne miejsce na ziemi nie spełnia warunków do hodowania tego gatunku, czyni go unikatem i obiektem pożądania miłośników kawy na całym świecie.
Jamaica Blue Mountain pochodzi bowiem z kawowców uprawianych najwyżej, w wilgotnym, mglistym i chłodnym mikroklimacie Gór Błękitnych (najwyższy szczyt pasma to Blue Mountain Peak o wysokości 2256 m n.p.m.), znanych z niezwykle żyznych ziem, czystego powietrza i dużej ilości opadów w ciągu roku. Specyficzny klimat powoduje, że napar z Jamaica Blue Mountain jest łagodny, z lekką nutą owocową i zrównoważoną słodycząTutejsza kawa uprawiana jest na tarasach tworzonych na zboczach górskich. Jamajscy plantatorzy stosują typ uprawy mieszanej, więc Blue Mountain dojrzewa tu razem z bananami i awokado.
W przeciwieństwie do wszystkich innych gatunków i odmian kawy, kawę Blue Mountain transportuje się w drewnianych beczkach o wadze: 70 kg, 30kg, 15kg. Wszystkie beczki opatruje się znakami markowymi fabryki, która kawę komponowała. Każda beczka czystej kawy jamajskiej przeznaczona na eksport otrzymuje też certyfikat Jamajskiej Rady Przemysłu Kawowego oraz pieczęć potwierdzającą autentyczność zawartości.
Kawę Arabica Jamaica Blue Mountain można zaparzać na wszelkie sposoby: po turecku, w ekspresie ciśnieniowym i przelewowym, w kawiarce.
Pierwsze drzewko kawowe zostało sprowadzone na Jamajkę przez Sir Nicholasa Lawesa w 1728 roku. Po wielu latach eksperymentów odkryto tereny, na których kultury kawy mają najwyższy poziom jakości. Jej przeciętna roczna produkcja wynosi tylko około 900 ton. Stanowi to 0,1 % rocznej produkcji Kolumbii (inaczej mówiąc, są to trzy godziny produkcji kolumbijskiej). Osiemdziesiąt procent uprawianej kawy jest eksportowane do Japonii. Kawa jamajska poddawana jest obróbce metodą mokrą, tzn. ziarno pozbawia się łupiny za pomocą wody. Jest to jedna z nielicznych kaw selekcjonowanych ręcznie. Jej jakość jest rygorystycznie nadzorowana przez Coffee Industry Board z siedzibą w Kingston.